10 rád, ktoré by som dal svojmu o sedem rokov mladšiemu ja pred štúdiom na vysokej škole

Krásne sme sa porozprávali, ale veľmi som sa nepočúval.

Nedávno som pri upratovaní svojej starej detskej izby našiel fotografiu samého seba spred siedmych rokov, z čias, keď som bol mladým maturantom.

Čerstvo oslobodený od zubného strojčeka a prijatý na vysokú školu do hlavného mesta, plný očakávaní bujarého študentského života, flámov, hýrenia na internátoch, nočných diskoték aj nejakých tých pekných študentiek v Mlynskej Doline, o ktorých prichádzali legendy aj do nášho podtatranského mestečka.

Osud to nakoniec zariadil trochu inak a ja som ukončil úplne inú vysokú školu, než na akú som po maturite odišiel. Dívajúc sa na moju mladšiu verziu som si zrazu prial, aby som to moje neskúsené ja spred siedmych rokov mohol stretnúť. Pozvať sa na kávičku a trocha si pohovoriť. Hlavne o tom, ako lepšie naložiť s časom popri štúdiu.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak,“ povedal by som svojmu mladšiemu ja pred vstupom na vysokú školu, „teraz ti dám zopár rád, čo robiť, aby si to mal po skončení školy ľahšie a urobil pre seba čosi užitočné.“

„Ale,“ oponovalo by mi moje mladšie ja (ako sa poznám), „veď sa budem venovať štúdiu, to nestačí?“

„No nestačí môj zlatý,“ odvetil by som si, „pretože titul z vysokej školy má dnes aj usilovnejší držiteľ výučného listu zo zvárania v Inovci. Ide o to, čo si robil v čase, keď si práve nesedel v škole.

„Ale…“ opäť by začal ten malý hnidopich.

„Ticho,“ zahriakol by som sa, „teraz buď ticho a počúvaj:"

1. Veľa cestuj

Cestuj veľa, vždy keď budeš môcť a hocikam. Na destinácii nezáleží. Už len počas cesty spoznáš miesta a ľudí, ktorých by si inak nespoznal. Cestovanie ti dá množstvo zážitkov a skúseností, naučí ťa prežiť v iných kultúrach, postarať sa sám o seba. Nikdy to nebude tak lacné ako na vysokej škole a nikdy na to nebudeš mať tak veľa času. A možno príde premiér so šialeným nápadom, aby študenti mohli chodiť vlakom zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

2. Vypadni na Erasmus

Upgrade cestovania. Cestuješ a vzdelávaš sa. Viac cestuješ, ako sa vzdelávaš. Spoznávaš ľudí, ktorých aspoň trocha zaujíma to, čo zaujíma aj teba. Spoznávaš iné (väčšinou lepšie) prístupy k vzdelávaniu, iný systém školstva. Hýriť v nočných baroch môžeš aj tam. Popritom, ako sa ti bude motať jazyk z piva, si ním precvičíš aj angličtinu. Takže hneď ako nastúpiš a porozhliadneš sa, zisti si, ktoré školy a krajiny máš v ponuke. Takáto príležitosť vzdelávať sa a cestovať po cudzej krajine a mať na to aj sponzora, sa ti už nikdy nenaskytne.

3. Nauč sa poriadne cudzí jazyk

Áno, viem, z angličtiny si zmaturoval na dvojku a vieš pomerne slušne použiť predprítomný čas, no to nestačí. Počas výšky si urob certifikát, kurz, zapíš si angličtinu ako nepovinný predmet, alebo aspoň vypni tie titulky pri pozeraní Breaking Bad. Alebo si zapni anglické.

SkryťVypnúť reklamu

„Čo je Breaking Bad?“ opýtalo by sa moje mladšie ja.

„Uvidíš,“ odvetil by som tajomne, „bude sa ti to páčiť.“

4. Športuj

Počas skúškového budeš mať stresy, celé dni sa nepozrieš von, lebo budeš trčať v knihách. Ventilovať si to pri dvanástich pivách je na prvý pohľad zábavné, no tvojim mozgovým závitom to určite nepomôže. Pri športe získaš novú energiu, prečistíš si hlavu a prídeš na dobré nápady. Keď už pre nič iné, aspoň neskončíš školu s ovisnutým bruchom a nezadýchaš sa, keď nastupuješ do električky. Ako tvoji spolužiaci, ktorí za tých 5 rokov pribrali 20 kíl. Buď vo forme a makaj na sebe.

5. Pracuj na sebe

Každý rok si daj nejakú métu, ktorú dosiahneš mimo školy. Napríklad, že si osvojíš užitočnú zručnosť; naučíš sa pracovať s Photoshopom, vyrábať korálky, vyšívať, či zapletať perzské koberce. To je jedno. Po škole sa ti zíde všetko, čím môžeš predčiť svojich konkurentov o zamestnanie. A ako som ti hovoril už predtým: nikdy na to nebudeš mať toľko času a energie ako na výške.

SkryťVypnúť reklamu

6. Prilož ruku k niečomu užitočnému

Dobrovoľníctvo a neziskové organizácie, chlapec. Pomôžeš dobrej veci, naučíš sa pracovať v kolektíve, získaš neoceniteľné skúsenosti od ľudí, ktorí sú v brandži už roky. Stretneš a spoznáš veľa zaujímavých a inšpiratívnych ľudí, ktorí si možno na teba raz spomenú. Alebo aj nie. Každopádne, pomôžeš dobrej veci a to sa ráta vždy.

7. Nezanedbávaj kultúru

Nie len tú pivnú, v nej budeš ako doma. Zistíš, že ten ISIC ti nedáva len lacnejšie obedy a električenku, ale za lacno (občas aj zadarmo) budeš mať aj divadlá, kiná, koncerty a milión iných kultúrnych podujatí. Využi to, ako sa len bude dať. Vypni na chvíľu ten počítač a choď sa pozrieť do národného. Opakujem, nikdy to nebude lacnejšie než práve teraz.

8. Choď na workshopy

Stretneš tam kopec úspešných ľudí nielen z tvojho odboru, ktorých aj ty sám môžeš niečím zaujať. Zase získaš veľa cenných kontaktov a niečo nové sa naučíš. A tým myslím naozaj sa niečo užitočné a prakticky využiteľné, nie ako v škole.

SkryťVypnúť reklamu

9. Nauč sa povedať nie

Znie to ako trocha zvláštna rada, no ver mi, určite ti pomôže. Hovor nie vtedy, keď to budeš cítiť a tak často, ako to budeš cítiť. Neboj sa povedať spolužiakom, alebo spolubývajúcim z intráku, že dnes na to pivo nejdeš. Že nejdeš ani na to víno. Lebo nechceš, lebo máš zajtra školu a nechceš ju celú prespať. Nehľaď na to, čo si druhí myslia. S nimi sa aj tak pár rokov po škole už nebudeš vídať, každý bude mať svoj vlastný život. Keď máš proste málo času, bude hlúpe minúť ho na pivo a potom prenášať skúšku. A peniaze, ktoré ušetríš, využiješ lepšie. Viď napríklad prvý alebo siedmy bod.

10. Uč sa od najlepších a drž sa pri nich

V ročníku vždy budú lepší a horší. Ver mi, že ty nebudeš žiadna hviezda – veď často aj priemer stačí – no skús sa od tých najlepších učiť, sleduj ich pri práci, osvoj si ich užitočné zvyky a buď s nimi zadobre. Uč sa na cudzích chybách. Neraz sa stane, že z toho najnemožnejšieho prváka sa vykľuje absolvent s červeným diplomom a pracovnou ponukou vo vačku. Aj ty ním môžeš byť. Stačí mať oči otvorené a nebáť sa príležitostí.

SkryťVypnúť reklamu

„To je asi tak všetko, čo by som ti rád povedal, chlapče,“ povedal by som si a teatrálne sa napil z kávy.

„No jasné,“ odvetilo by mi posmešne moje mladšie ja, „nepovedal si mi ale nič nové.“

„Ja viem, ty už všetko vieš, no pamätaj, ja som si tou cestou už prešiel,“ odvetil by som, odišiel a nechal svoje mladšie ja premýšľať nad cennými radami, ktoré som mu dal.

A ešte nad tým, že stretlo o pár rokov staršieho samého seba. Ak sa z toho úplne nezblázni, snáď si z toho niečo vezme.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu