1. Valentín
V tento deň si na romantiku neprídete v Iráne, Saudskej Arábii a ani v Malajzii. Predaj valentínskych výrobkov a akákoľvek propagácia je tu prísne zakázaná. Začal sa tu dokonca formovať čierny trh s červenými ružami, valentínkami a čokoládou. V Indonézii sa na Valetína nemôžete ani zasnúbiť, v Rusku sa zákaz týka zatiaľ iba belgorodskej oblasti.

2. Modré rifle
Kvôli asociácii s nepriateľskou kapitalistickou Amerikou ich zatrhli v Severnej Kórei. Iné farby sú stále povolené. Zatiaľ.

3. Plastové sáčky
Najprv ich zrušil Bangladéš, za ním nasledovali Francúzsko a Tanzánia. V roku 2016 by sa k nim mala pripojiť už aj Kalifornia.

4. Pokusy na zvieratách
Od marca 2013 sa v celej Európskej Únii nesmú na zvieratách testovať kozmetické výrobky. Stalo sa tak aj vďaka rozsiahlej petícii spustenej v jej členských štátoch. So zvieratami súcitia aj v Nórsku, Izraeli a Indii a do zoznamu by čoskoro mali pribudnúť aj Spojené Štáty, Austrália a Nový Zéland.

5. Mobily
Na Kube mohli do roku 2008 bezdrôtovo telefonovať len vysokopostavení úradníci. Zákaz mobilov bol zrušený až novým prezidentom, Fidelovým mladším bratom Raulom Castrom. Krajina tak o dekádu neskôr pomyselne vstúpila do nového tisícročia. Nie je však jedinou krajinou, v ktorej sa takýto zákon vyskytol. V Severnej Kórei boli mobily zakázané počas stodňového oplakávania smrti Kima Čong-ila.

6. Žuvačky
Predaj a dovoz žuvačiek sa stal v Singapure ilegálnym už v roku 1992 a v podstate mu dopomohol k reputácii čistého a slušného mesta. Pokutu tu dostanete aj za odpľutie si, smrkanie, samozrejme graffiti, močenie na verejných priestranstvách a za odhodenie odpadkov na zem. Od roku 2004 sa žuvačky bez cukru dajú kúpiť v lekárni, pokiaľ k nim máte predpis od lekára.

7. Lov ako šport
Kostarika, Botswana a Keňa sú zatiaľ jedinými krajinami, ktoré sa rozhodli v plnom rozsahu chrániť svoju faunu a zakázali akýkoľvek lov divokej zveri aj mimo chránených oblastí. V Zambii sa nemôžu loviť “len“ levy a leopardy, pretože ich vyhynutie paradoxne ohrozuje turistický ruch, ktorý týmto zákazom treba chrániť. Lov bohužiaľ aj naďalej vo veľkom fičí v Juhoafrickej republike, Tanzánii, Mozambiku a Namíbii.

8. Geneticky modifikované potraviny
Nedôvera voči geneticky modifikovaným potravinám sa na zákonoch prejavila už aj v niektorých štátoch Európskej Únie (Slovensko sem zatiaľ nepatrí), Austrálii a Novom Zélande. V južnej Amerike ich bojkotujú Brazília, Bolívia a Peru. Čo sa týka USA, s bojkotom začali niektoré štáty, ale tiež aj samotné mestá ako napríklad San Francisco.

9. Zvieratá v cirkuse
Na vystupovaní divokých zvierat v zábavnom priemysle sa prestali baviť Bolívia, Peru, Paraguaj a Kolumbia. Svoje európske turné si Cirkus Aleš pravdepodobne nespraví cez Slovinsko, Holandsko ani Cyprus.

10. Kinderká
Kinderká boli zakázané americkými úradmi z dvoch dôvodov. Jedným z nich bola ochrana zdravia, pre prípad, keby si dieťa pomýlilo autíčko s čokoládou. Tým druhým je zákon z roku 1938, v ktorom sa nepovoľujú nejedlé predmety čiastočne alebo úplne vložené do potravín, ak nejde o funkčnú záležitosť, ako napríklad paličky v nanukoch. Tento zákon sa odvtedy nikomu zmeniť nežiadalo.

11. Cestovanie v čase
Áno, nech to znie hocijako, v Číne si legálne film či seriál s touto tématikou nepozriete. Podľa vlády začal byť tento žáner nebezpečne populárny a tak ho pre “nedbalé prepisovanie histórie“ jednoducho zatrhla.

12. Reinkarnácia
Ak by ste sa náhodou chceli v budúcom živote narodiť ako niečo iné, v Číne na to budete potrebovať povolenie. Toto je len jedna z mnohých obštrukcií, ktoré čínska vláda smeruje voči Tibeťanom.

13. Konské chvosty a mulety
Niekdajší hráči Bundesligy by mohli mať v Iráne so svojím divokým zostrihom problém. A nepomohlo by im ani zopnutie vlasov do úhľadného konského chvostíka. V podstate sú tu zakázané akékoľvek západniarske vlasové kreácie. Čo sa tohto týka, módna a náboženská polícia sú očividne zajedno.
