13 zákazov zo zahraničia, o ktorých možno nevieš. V jednom štáte na svete nemôžu nosiť modré rifle

Nebuď prekvapený, ak ťa niekde zatknú kvôli účesu alebo keď sa snažíš kúpiť valentínskeho plyšáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Valentín

V tento deň si na romantiku neprídete v Iráne, Saudskej Arábii a ani v Malajzii. Predaj valentínskych výrobkov a akákoľvek propagácia je tu prísne zakázaná. Začal sa tu dokonca formovať čierny trh s červenými ružami, valentínkami a čokoládou. V Indonézii sa na Valetína nemôžete ani zasnúbiť, v Rusku sa zákaz týka zatiaľ iba belgorodskej oblasti.

2. Modré rifle

Kvôli asociácii s nepriateľskou kapitalistickou Amerikou ich zatrhli v Severnej Kórei. Iné farby sú stále povolené. Zatiaľ.

3. Plastové sáčky

Najprv ich zrušil Bangladéš, za ním nasledovali Francúzsko a Tanzánia. V roku 2016 by sa k nim mala pripojiť už aj Kalifornia.

SkryťVypnúť reklamu

4. Pokusy na zvieratách

Od marca 2013 sa v celej Európskej Únii nesmú na zvieratách testovať kozmetické výrobky. Stalo sa tak aj vďaka rozsiahlej petícii spustenej v jej členských štátoch. So zvieratami súcitia aj v Nórsku, Izraeli a Indii a do zoznamu by čoskoro mali pribudnúť aj Spojené Štáty, Austrália a Nový Zéland.

5. Mobily

Na Kube mohli do roku 2008 bezdrôtovo telefonovať len vysokopostavení úradníci. Zákaz mobilov bol zrušený až novým prezidentom, Fidelovým mladším bratom Raulom Castrom. Krajina tak o dekádu neskôr pomyselne vstúpila do nového tisícročia. Nie je však jedinou krajinou, v ktorej sa takýto zákon vyskytol. V Severnej Kórei boli mobily zakázané počas stodňového oplakávania smrti Kima Čong-ila.

6. Žuvačky

Predaj a dovoz žuvačiek sa stal v Singapure ilegálnym už v roku 1992 a v podstate mu dopomohol k reputácii čistého a slušného mesta. Pokutu tu dostanete aj za odpľutie si, smrkanie, samozrejme graffiti, močenie na verejných priestranstvách a za odhodenie odpadkov na zem. Od roku 2004 sa žuvačky bez cukru dajú kúpiť v lekárni, pokiaľ k nim máte predpis od lekára.

SkryťVypnúť reklamu

7. Lov ako šport

Kostarika, Botswana a Keňa sú zatiaľ jedinými krajinami, ktoré sa rozhodli v plnom rozsahu chrániť svoju faunu a zakázali akýkoľvek lov divokej zveri aj mimo chránených oblastí. V Zambii sa nemôžu loviť “len“ levy a leopardy, pretože ich vyhynutie paradoxne ohrozuje turistický ruch, ktorý týmto zákazom treba chrániť. Lov bohužiaľ aj naďalej vo veľkom fičí v Juhoafrickej republike, Tanzánii, Mozambiku a Namíbii.

8. Geneticky modifikované potraviny

Nedôvera voči geneticky modifikovaným potravinám sa na zákonoch prejavila už aj v niektorých štátoch Európskej Únie (Slovensko sem zatiaľ nepatrí), Austrálii a Novom Zélande. V južnej Amerike ich bojkotujú Brazília, Bolívia a Peru. Čo sa týka USA, s bojkotom začali niektoré štáty, ale tiež aj samotné mestá ako napríklad San Francisco.

SkryťVypnúť reklamu

9. Zvieratá v cirkuse

Na vystupovaní divokých zvierat v zábavnom priemysle sa prestali baviť Bolívia, Peru, Paraguaj a Kolumbia. Svoje európske turné si Cirkus Aleš pravdepodobne nespraví cez Slovinsko, Holandsko ani Cyprus.

10. Kinderká

Kinderká boli zakázané americkými úradmi z dvoch dôvodov. Jedným z nich bola ochrana zdravia, pre prípad, keby si dieťa pomýlilo autíčko s čokoládou. Tým druhým je zákon z roku 1938, v ktorom sa nepovoľujú nejedlé predmety čiastočne alebo úplne vložené do potravín, ak nejde o funkčnú záležitosť, ako napríklad paličky v nanukoch. Tento zákon sa odvtedy nikomu zmeniť nežiadalo.

11. Cestovanie v čase

Áno, nech to znie hocijako, v Číne si legálne film či seriál s touto tématikou nepozriete. Podľa vlády začal byť tento žáner nebezpečne populárny a tak ho pre “nedbalé prepisovanie histórie“ jednoducho zatrhla.

SkryťVypnúť reklamu

12. Reinkarnácia

Ak by ste sa náhodou chceli v budúcom živote narodiť ako niečo iné, v Číne na to budete potrebovať povolenie. Toto je len jedna z mnohých obštrukcií, ktoré čínska vláda smeruje voči Tibeťanom.

13. Konské chvosty a mulety

Niekdajší hráči Bundesligy by mohli mať v Iráne so svojím divokým zostrihom problém. A nepomohlo by im ani zopnutie vlasov do úhľadného konského chvostíka. V podstate sú tu zakázané akékoľvek západniarske vlasové kreácie. Čo sa tohto týka, módna a náboženská polícia sú očividne zajedno.

 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu