Čo majú stále všetci s tými utečencami?
Na Blízkom východe vraždí Islamský štát, v Sýrii je navyše občianska vojna. Mnohé africké krajiny sú na tom tiež veľmi zle – chudoba, hladomor, ľudia bez práce a vysoká miera násilia. Občania týchto štátov utekajú do Líbye. Prečo práve tam?
Dá sa odtiaľ pomerne jednoducho dostať do Európy. Na pobreží funguje množstvo prievozníkov. Zaplatíte im často viac než 2 000 € a oni vám sľúbia, že vás dostanú do Európy. Lode, na ktorých ľudí prevážajú, sú však často staré a potápajú sa.

Vtedy nastupujú záchranári, už z európskych krajín, a migrantov odvážajú do bezpečia – do Európy. Hovoríme o tisíckach ľudí denne. Situáciu nezvládajú Gréci ani Taliani a ako členské krajiny Európskej únie žiadajú o pomoc. A práve tu je problém.
Únia chce migrantov, ktorým už schválili utečenecký azyl, rozmiestňovať do všetkých členských štátov, mnohé však nesúhlasia. Takáto politika sa nepáči Veľkej Británii, Maďarsku, ale ani našim politikom. Spoločne tvrdia, že keď Únia vytvorí takýto systém na pomoc utečencom, bude ich sem prichádzať čoraz viac. Celá vec ešte nie je uzavretá a politici stále rokujú. Podľa prvého návrhu by však malo Slovensko prijať 356 utečencov. Dnes Únia upresnila tento počet na 785.
Čo majú teroristi z toho, že ničia pamiatky?
Určite ste už počuli o hnutí Islamský štát. Je to teroristická organizácia ako napríklad Al-Kájda, žiadny skutočný nový štát. Ten by však títo teroristi chceli vytvoriť. Na území Sýrie a Iraku chcú vystavať krajinu, ktorá bude islamská, budú tam žiť iba moslimovia a dodržiavať sa budú zákony založené na najprísnejšom výklade Koránu. Bojujú s každým, kto je proti ich presvedčeniu, brutálne vraždia ľudí, často novinárov z Európy alebo USA.
Teraz k pamiatkam. Blízky východ je plný starobylého umenia – veď tam ľudia žili prakticky odjakživa. Teroristi z Islamského štátu prichádzajú do miest plných pamiatok a ničia ich. Buldozérmi, zbíjačkami, kladivami, nakrúcajú z toho videá, a tie potom zverejňujú na internete. Robia to preto, lebo na území „svojho štátu“ nechcú stopy žiadnej inej kultúry než islamskej. Islam vznikol v 7. storočí, ale ľudia v týchto oblastiach žili oveľa skôr. Boli to Asýrčania, Jazídovia a mnohé ďalšie národy. Teroristi ich dávnu kultúru neuznávajú, a preto ju ničia.

Tisícročné umenie má však obrovskú cenu a na čiernom trhu je oň záujem. Teroristi mnohé vzácne artefakty odnášajú, predávajú a za peniaze nakupujú zbrane alebo iné potrebné vybavenie. Minulý týždeň obsadili sýrske mesto Palmýra, ktoré je zapísané v UNESCO. Pamiatky v ňom zatiaľ nezničili, vyhrážky však už zazneli.
V čom je írske referendum o homo-sobášoch prvé?
Íri minulý piatok odhlasovali, že povolia sobáše homosexuálnym párom. Pred tým sa však téme venovali mnohé svetové médiá. Prečo je to tak? Hlavne preto, že až 85% Írov je katolíkov. A výnimočné je toto rozhodnutie aj preto, že Írsko je prvou krajinou na svete, kde sobáše homosexuálov schválili voliči v referende.

Svadby ľudí rovnakého pohlavia sú povolené v 20-tich krajinách sveta. V týchto štátoch o tom však rozhodovali poslanci v parlamente. Homo-sobáše povolilo ako prvé Holandsko v roku 2000.
Autorka je redaktorkou zahraničného spravodajstva RTVS.