Ecocapsule je projektom tímu Nice Architects z Bratislavy. Na projekte pracovali v rokoch 2008 až 2014 Tomáš Žáček, Soňa Pohlová, Igor Žáček, Matej Pospíšil a Alexandra Bundalová.
Ide o o prenosný nízkoenergetický dom, ktorý majiteľovi umožní cestovať a pritom bývať vo vlastnom.

Interiér šikovného „vajíčka“ má 8 štvorcových metrov a obsahuje kúpeľňu s toaletou, kuchyňu a posteľ pre dvoch. Všetko v prenosnom domčeku funguje vďaka energiám z obnoviteľných zdrojov.

Kapsula má solárne bunky, veternú turbínu aj zberač dažďovej vody. Nazbieraná dažďová voda sa filtruje a premieňa na pitnú.

Prvý funkčný prototyp Ecocapsule tvorcovia predstavujú tento týždeň na festivale Pioneers vo Viedni.
Ecocapsule je prívesným vozidlom, ktoré sa dá pohodlne presúvať po krajine. Kapsula by mala zároveň dodávať energiu elektromobilu.

Píšu o nej aj spravodajské, dizajnérske a technologické weby ako NBC News, Inhabitat, CNET, Gizmodo či Engadget. A napísali o ňom naozaj pekne:
NBC News: „Chceli ste niekedy nechať všetko tak a presťahovať sa na malý kúsok zeme na vidieku? To všetko už môžete vďaka Ecocapsule, drobnému obydliu, ktoré zbalí všetky nutnosti a ešte niečo navyše do vozidla podobného vajíčku.“

Inhabitat: „Je vašim snom žiť odpojený na hocijakom mieste, ktoré si vyberiete? Drobná Ecocapsule, ktorá vyzerá ako vajce, môže byť nízkoenergetickým obydlím, ktoré hľadáte.“

CNET: „Ekokapsula v tvare vajíčka funguje bez pripojenia na siete a dá sa presúvať takmer všade, kde chceš chvíľu žiť a pritom vyzerá ako úžasný malý príbytok.“

Gizmodo: „Ecocapsule, zvaná aj ‚prvý skutočne nezávislý mikrodomov‘, je novým maličkým inteligentným príbytkom čerpajúcim energiu zo slnka a vetra.“

Engadget: „Dizajnéri Nice Architects zo Slovenska dobre využili každý centimeter vnútorného priestoru a do kapsuly vmestili rozkladaciu posteľ, malú kuchyňu, jedálenský kút, sprchu, splachovací záchod aj úložný priestor.“

Napriek tomu, že ide o projekt, ktorý je vo fáze predstavovania prototypu, o vynález je veľký záujem.
“Tých e-mailov je toľko, že ich ani nestíhame čítať,” povedali autori projektu pre Fičí.sk.
Dopyt po vynáleze je najmä zo zahraničia: “Dostali sme e-maily z USA, Austrálie, Nového Zélandu, Veľkej Británie, Francúzska, Škandinávie, Izraela, Mexika, ale píšu nám aj zo Slovenska a Českej republiky.”