Japonsko nie je dokonalá krajina bez problémov, týchto 8 vecí u nich však funguje perfektne. Mohli by sme si od nich brať príklad.
1. Nikde nie sú odpadkové koše. Ale ani odpadky
To neznamená, že Japonci nerobia bordel. Keď príde piatkový večer a im sa po 12 hodinách v práci konečne podarí dostať na pivo, tak to roztočia. Prázdne plechovky, obaly od fast foodu, letáky a všetko možné sa povaľuje v uliciach. Do rána je však všetko vyzbierané.

2. Keď cestuješ MHD, vypni si zvonenie
Nikoho nezaujíma, že musíš kamoške vyrozprávať, ako si sa včera rozbila na tej žúrke u Masahika a nakoniec si to rozdala s Hirohitom. Japonci už dávno pochopili, že je nielen nepríjemné počúvať cudzie rozhovory (a v MHD sa tomu naozaj nedá vyhnúť), ale tiež obťažovať nimi ostatných.

3. Keď si chorý, daj si rúško
Rúško nenosia kvôli smogu, ale aby ochránili ostatných pred svojou chorobou.

4. Žiaden kebab do ruky v električke
Najhoršie je, keď sa vezieš do Dúbravky a na SNP nastúpi niekto s kebabom spod Manderláku. Už pri Botanickej záhrade smrdíš, ako keby si celý deň vyprážal rezne v miestnosti bez okien. Japonské jedlo je aromatickejšie ako naše, preto je rozumné a prirodzené, že v hromadnej doprave sa jednoducho jesť nepatrí.

5. Keď stojíš v rade, nepredbiehaj sa
Nepredbiehaj sa. Ale naozaj, nemusí nás byť 126 miliónov ako Japoncov, aby sme pochopili, že najrýchlejšie každý dostane, čo má, keď pokojne vyčká v rade. Nikto nemá rád predbiehačov.

6. Príjemný personál je v cene
Keď si v Japonsku niečo kupujete (a jedno či je to sushi alebo minerálka v obchode), máte právo reklamovať službu, ak na vás personál nie je milý. Stačí, keď si zavoláte vedúceho pracovníka a on je nútený vrátiť vám peniaze. Pretože s tovarom si platíte aj za úsmev personálu. (A v Japonsku je neslušné nechávať sprepitné)

7. Keď sa niečo stratí, druhý deň to máš naspäť
Potvrdilo mi to viacero ľudí. Keď si niečo zabudneš vo vlaku, stratíš peňaženku, čokoľvek, druhý deň to máš naspäť. Kradnúť sa nemá. Áno, aj keď nájdeš niečiu peňaženku a necháš si ju, je to krádež.

8. Ohľaduplnosť k cudzincom
Všetky značky, nálepky, informačné letáky, názvy staníc a ulíc, ale aj hlásenie v metre sú v angličtine a japončine. Nebyť toho, cudzinec bez znalosti japončiny by bol v meste úplne stratený. Neviem si predstaviť, ako sa musia v Bratislave cítiť turisti, keď iba máločo je v inom jazyku, ako slovenčine.
