Šafko

Šafárikovo námestie vďaka nekonečnej prestavbe Štúrovej ulice ostalo odrezané od sveta. Rozkopaná cesta, nefunkčná zástavka 95-ky a bageta s bavorským mäsom sú charakteristické črty tohto miesta.
Projekt Šafko priniesol model využitia starých lodných kontajnerov, ktoré námestiu dodali nový kultúrny rozmer a zaplnili prázdny priestor na námestí. Kontajnery poskytli miesto pre dizajnérov, humanitárnu organizáciu Magna Deti v núdzi alebo bicyklových nadšencov, ktorí ponúkali možnosť opraviť si bicykel zadarmo.
Nadšenie jedincov, ktorí stáli za projektom Šafko, však stroskotalo na nevôli starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka, pre ktorého bol projekt tŕňom v oku ešte pred jeho zvolením do funkcie. A tak vrcholom kultúry na Šafárikovom námestí ostáva asi len tá bageta s bavorským mäsom.
Stará Tržnica

V Starej tržnici sa v roku 2008 zastavil život. Technická pamiatka, ktorá viac ako 50 rokov plnila funkciu mestského trhoviska, chytila druhý dych až v roku 2012, keď občianske združenie Aliancia Stará Tržnica predložilo návrh na revitalizáciu priestoru.
Od roku 2013 sa do Starej tržnice vrátil život. Okrem tradičných trhov sa v budove konajú aj koncerty, výstavy alebo prezentácia módnych návrhárov v rámci akcie Fashion Live.
Susedia na dvore

Prekladateľ Dušan Martinčok si predstavoval susedské spolunažívanie inak, ako len letmý pozdrav a takmer nepočuteľné odvrknutie, a tak sa rozhodol vytvoriť priestor, kde by sa susedia mohli spoznať a tráviť spolu voľný čas.
Dvor v Starom Meste sa stal miestom pre premietanie filmov, čítačky, koncerty a burzy. Susedia na dvore spolupracujú tiež s občianskym združením Vagus, ktoré sa snaží zaradiť ľudí bez domova späť do spoločnosti a spoločne zveľaďujú verejné priestory nielen v okolí dvora.
Stanica Žilina-Záriečie

Na tejto stanici nenájdete nevrlú tetu za okienkom s lístkami, ale koncerty, divadlo, workshopy a aj festival animovaného filmu Fest Anča. Občianske združenie Truc sphérique zrekonštruovalo stanicu a vytvorilo miesto, kvôli ktorému sa oplatí vycestovať do Žiliny.
Nová synagóga / kunsthalle Žilina

Občianske združenie Truc sphérique sa nečinilo iba na stanici, ale usiluje sa aj o rekonštrukciu budovy neologickej synagógy, ktorá čaká na zaradenie do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nová synagóga / kunsthalle Žilina má ambíciu stať sa výstavným priestorom pre súčasné umenie a ďalšie kultúrne aktivity, pričom v synagóge už prebehli rôzne akcie.
Rekonštrukčné práce sa financujú aj z verejnej zbierky, ktorá ešte stále prebieha.
Stupavská synagóga

Ďalšou významnou pamiatkou, ktorú sa podarilo zachrániť, je stupavská synagóga. Pôvodne budova plnila náboženský účel, ale počas socializmu sa budova zmenila na skladisko a bola do značnej miery zničená.
Občianske združenie Pour Art s organizáciou Jewrope postupne rekonštruujú budovu, ktorú sa vďaka tejto iniciatíve podarilo zachrániť a dnes je pre Stupavu miestom pre výstavy, koncerty a divadlo.
Milan Capák z Rožňavy
Problémy mesta nie sú iba zanedbané pamiatky a chýbajúca kultúra. Vodičov trápia hlavne výtlky na cestách a chodcov zase rozpadnuté chodníky. Milan Capák už nechcel čakať na mestských poslancov a diery na cestách a chodníkoch sa rozhodol zabetónovať aj sám.
Spolu za čistú stanicu

Iniciatíva sa väčšinou cení, ale toto nebol ten prípad. Skupinka komunitných aktivistov sa rozhodla riešiť problém špinavej bratislavskej stanice infantilnými maľbami, ktoré mali spestriť jej okolie. Po vlne rozhorčených reakcií však mesto radšej nechalo pomaľované plochy natrieť na šedo.
Táto iniciatíva je ukážkovým príkladom toho, že iba nadšenie nestačí a istá miera odbornosti je namieste. Bohužiaľ, pestré obrázky nepomohli a Hlavná stanica naďalej pôsobí dojmom šedej myši s charakteristickým zápachom.