1. Morfujúci displej s dotykovou odozvou
Firma Tactus Technologies predviedla techológiu, vďaka ktorej dotyková plocha mobilu už nemusí byť hladká, ale môže sa meniť podľa spustenej aplikácie. Napríklad simuluje klávesy či funguje ako displej pre nevidomých, možnosti sú neobmedzené.

2. Displej s extrémnym rozlíšením
Spoločnosti sa predbiehajú v tom, kto dostane na displej viac pixelov. Momentálne je hranica okolo 500 ppi, no vedci z univerzít v Oxforde a Exteeri si už patentovali nanopixely. Displej s touto technológiou má rozlíšenie až 7 000 ppi, je extrémne tenký, ohybný a zároveň funguje ako e-ink, čiže má aj nízku spotrebu. V mobile také rozlíšenie asi nevyužiješ, ale dobre sa uplatní v zariadeniach, kde sa pozeráš na displej zblízka, napr. vo VR headsetoch.

3. Hologram v mobile
HaptoMime je prototyp systému na bezdotykovú interakciu s displejom. Systém funguje akoby vznášajúci sa displej, ktorý vďaka ultrazvuku simuluje dotyk, aj keď sa reálne ničoho nedotkneš. V kombinácii s 3D displejmi by sme sa mohli ovládať zariadenia ako Iron Man.
4. Nezničiteľné sklá
Keď ti padne smartfón, tak vždy dúfaš, že sa nič nestalo displeju, najväčšej a často najkrehkejšej časti. Firmy preto investujú do výroby nerozbitnejších skiel. Najznámejšie je tvrdené sklo Gorilla Glass a syntetický zafír. Každým rokom pevnejšie a odolnejšie, jedného dňa sa snáď dočkáme skiel, ktoré neprasknú ani po horších pádoch.

5. Ohybné displeje
Problém s praskajúcimi displejmi naplno riešia Samsung a LG. V súčasnosti sa predbiehajú v tom, kto vyrobí lepší ohybnejší displej. LG už predviedlo 18 palcový OLED displej zrolovaný do tuby s priemerom 2,5 cm. Predstav si, že v budúcnosti budeš môcť mobil zrolovať a vložiť do vrecka či si ho obtočiť okolo ruky.

6. Displeje z ktorých môžeš jesť
Už určite vieš, že mobil nie je práve najčistejší predmet, s tým ti ale pomôžu nové antibakteriálne sklá. Už čoskoro sa dočkáme Antimicrobial Corning Gorilla Glass, ktoré je potiahnuté iónmi striebra, vďaka čomu zabíja až 90% mikróbov.

7. Nevybuchujúce batérie s lepšou výdržou
Väčšina mobilov používa Li-ion batérie, ktoré majú jeden neduh – pri prehriatí či mechanickom poškodení môžu vybuchnúť. To sa čoskoro zmení, keďže vedci našli náhradu za horľavé a nestabilné chemikálie v batériách. Vďaka perfluoropolyéteru by batérie mohli zvládať teploty od -90°C po 200°C bez toho, aby skončili v plameňoch a stratili výdrž. Ako bonus k bezpečnosti majú byť až štvornásobne efektívnejšie.

8. Rýchlo nabíjateľné batérie
Na Technologickej Univerzite v Nangyangu vyvinuli Li-ion batériu, ktorá sa dokáže nabiť na 70% za 2 minúty a vydrží viac ako 10 000 cyklov. Podarilo sa im to nahradením grafitovej anódy za gél s nanotrubicami z oxidu titaničitého. Výskumníci si tento objav už patentovali, tak sa v blízkej dobe môžeme tešiť na použitie v komerčnej sfére.

9. Ohybné batérie v ohybných prístrojoch
Veľa ohybných batérií sme veľa nevideli a ak áno, tak neboli skutočné ohybné. Teraz firma ProLogium predstavila batériu, ktorá je skutočne ohybná, tenká a bezpečná, môžeš ju prerezať a nevybuchne ti do tváre. Vďaka ohybnosti môže byť súčasťou náramku alebo oblečenia.

Zdroje: