Niektorý z týchto 5 vesmírnych vynálezov máte doma, možno o tom ani neviete

Ako súvisia palivové nádrže vesmírnych rakiet s vašou ultratenkou telkou?

(Zdroj: Flickr License CC, Adrian Black)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hľadanie druhej Zeme zachraňuje zrak

Pri štúdii na projekte Darwin, skupine teleskopov, ktoré majú hľadať planétu podobnú Zemi, ESA potrebovala vyriešiť stabilizáciu teleskopu voči mikrovibráciám. Projekt sa síce nedostal do ďalšej fázy, ale stabiliačný sytém Hummingbird sa dostal do nemocníc, kde sa vykonávajú laserové operácie. Prístroj umožňuje extrémne precíznu prácu bez vibrácií. Vďaka stabilizácii môžu zachrániť stratu zraku aj v prípadoch, ktoré boli predtým nemožné.

Spi ako v bavlnke vďaka astronautom

Na ISS majú astronauti často problém so spánkom. Keď Slnko vychádza a zapadá každých 45 minút a neustále počuješ jemné uspávajúce hučanie, trošku to rozhodí denný rytmus. Aj preto prebiehala rozsiahla štúdia priamo na vesmírnej stanici a následne sledovanie spiacich škrečkov. Výsledkom je aplikácia Sleep Genius pre smartfóny, ktorá ti pomôže s kvalitnejším spánkom za pomoci zvukových podnetov zakomponovaných do hudby.

SkryťVypnúť reklamu

Denné osvetlenie ako na ISS

Ďalším spôsobom, ako zlepšiť či vôbec zaviesť denný cyklus na ISS, je osvetlenie. 14 rán a večerov za 24 hodín nie je ideálne. Preto astronautom na stanici pomáhajú so sústredením či spánkom LED svetlá. Jeden vedecký tím skúmal, ako LED osvetlenie pôsobí na rastliny a ďalší sledoval jeho vplyv na človeka. Na ISS funguje už 7 rokov, neskôr spoločnosť Light Science zužitkovala výsledky výskumu a vyrobila novú rodinu svetiel DefinityDigital, ktorá je rozdelená podľa toho, aký účel sú svietidlá určené – zaspávanie, práca a pod. Princíp vychádza z toho, že sme tvory vyhľadávajúce modrú oblohu. Keď je obloha modrá, sme hore, keď stmavne, ideme spať. Modré svetlo u nás potlačuje produkciu melatonínu, ktorého hladina ovplyvňuje náš denný rytmus – v noci sa ho tvorí až desaťkrát viac ako cez deň.

SkryťVypnúť reklamu

Z palivových nádrží do reproduktorov

Problémom stavu beztiaže je, že v palivovej nádrži nemá ako tiecť palivo “dole”, preto vedci pridali do paliva oxid železitý, aby mohli magneticky nasmerovať, kadiaľ má ísť. Vďaka pevnému palivu to už netreba, našli sa však firmy, ktoré dokázali magnetickú tekutinu využiť vo svojich produktoch. Sony preto materiál v priestore medzi cievkou a magnetom vymenila za ferrofluid, čím sa zbavili vibrácií skresľujúcich zvuk, znížili príkon o 35 percent a zároveň umožnili používanie tenkých reproduktorov, ktoré majú vysokú kvalitu zvuku a hlasitosť. Vďaka tejto tekutine máme tenké televízory s kvalitným zvukom a malé prenosné reproduktory, ktoré ozvučia celú miestnosť.

UV senzor z družice na ruku

Slnko dokáže byť vrtošivé, napríklad taký výron koronálnej hmoty smerujúci k Zemi môže spôsobiť poruchu GPS či výpadky prúdu. Na sledovanie a predvídanie takýchto javov slúži satelit Solar Dynamics Observatory, ktorý sleduje rôzne vlnové dĺžky slnečného svetla. Tu sa zrodil nápad na náramok, ktorý sleduje množstvo UV žiarenia, ktoré naň dopadne a upozorní ťa v momente, keď prekročíš bezpečnú dennú dávku. Potom sa namažeš krémom, oblečieš, či skočíš do tieňa, aby si sa vyhol spálenej pokožke a dal odpočinúť tvojej pokožke. UVA+B SunFriend bol úspešne financovaný cez crowdfunding a už si môžete aj kúpiť.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu