Ak idete do Rumunska ako bežný turista, väčšinou nerátate s tým, že to bude krajina, v ktorej budete ľuďom závidieť život a na každom kroku si vravieť, že tam chcete ostať. Napriek tomu majú v Rumunsku veci, ktoré by bolo dobre mať aj tu.
1. Cítite sa bohatí
Tamojšie ceny vám dovolia to, čo si v západoeurópskom veľkomeste doprajete len ako luxus. Ďalším dôvodom vášho zdanlivého bohatstva bude aj to, že budete mať plné ruky papierových peňazí a k minciam sa možno ani nedostanete. Najmenšia bankovka 1 LEU má hodnotu asi 0,22 eura a v pohode si ju namiesto mince hodíte aj do jazierka želaní.

2. Viete, koľko máte času
Kto sa (aspoň) v Bratislave stretol so semaforom, ktorý okrem zeleného či červeného panáčika zobrazuje aj odrátavanie času, nech zdvihne ruku. V Rumunsku sú semafory s časovým displejom úplne bežné aj v menších mestách.

3. Patriotizmus
Teraz nemyslíme ten krajný, ale takú normálnu národnú hrdosť. U nás štátnu vlajku nájdete na budovách štátnych úradov, vlajky na domoch sú absolútnou raritou. V Rumunsku je to však úplne bežné. Napriek tomu, že západné krajiny EÚ Rumunov nemajú veľmi radi, oni Úniu milujú a nehanbia si na domy pripevniť aj modrú vlajku s hviezdičkami.


4. Tradičná pizza
Rumuni mali svoju vlastnú „pizzu“ ešte predtým, než to bolo cool. Nie je to pizza, no princíp je podobný. Ide o tradičný slaný koláč veľkosti pizze plnený syrom, kapustou a klobásou. Za jednu takúto „pizzu“ menom placinta zaplatíte asi 3 eurá.

5. Úspešnejší (?) T. Popovic(i)
U nás je T. Popovič a v Rumunsku T. Popovici. Rumuni sa tým svojím chvália oveľa viac ako my a dokonca po ňom nazývajú aj ulice. Bol to úspešný kňaz, pedagóg a hudobný skladateľ, no ale schválne, koľko zložil R’n‘B hitov?

6. Majú Starbucks
Ak sa cítite byť antiglobalistom, tento bod radšej preskočte. Starbucks je sieťou kaviarní obľúbenou po celom svete, ale do malých či menej rozvinutých krajín sa veľmi nehrnie, takže Slováci majú nárok len vo Viedni či Prahe. Naproti tomu ich je v Rumunsku už osem!

7. Hamburger banka
Ak idete okolo, jej logo vás priam núti vstúpiť, pretože vyzerá skôr ako logo fastfoodu. A tam je takmer vždy oveľa príjemnejšie než vo finančnej inštitúcii. Otázkou je, či je táto podprahová forma lákania zákazníkov naozaj úspešná v praxi. Bežný účet dáme s okurkou nebo bez?

8. Úspešný marketing turizmu
Hoci Rumunsko nie je turistickým rajom, sú miesta, kam sa aj zahraniční turisti doslova hrnú. Jedným z nich je akože Draculov hrad Bran. Dracula, teda Vlad Tepeš, tam pobudol iba pár mesiacov a to, že niekedy naozaj pil ľudskú krv, nikto nikdy nepotvrdil. Stačila jedna kniha Íra a Transylvánia sa razom stala krajinou upírov. Pod hradom iný suvenír ako s Draculom či upírmi ani nenájdete. Kiežby tak Bram Stoker napísal radšej Báthoryčku.
