8 miest, ktoré preslávil film. Jedno z nich je na Slovensku

Asi žiadna krásna reklama s panoramatickými zábermi a usmiatymi ľuďmi nepomôže propagácii neznámeho alebo obyčajného miesta tak dobre, ako film. Nasledujúcich osem miest je zaujímavých, no nikto o nich nevedel, kým sa neobjavili v celosvetovo úspešných filmoch. Dnes sú tieto miesta doslova zavalené turistami... najmä americkými.

(Zdroj: flickr.com)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Nový Zéland – trilógia Pán prsteňov

Nový Zéland je nádherná krajina, no húfy turistov z celého sveta sa do ostrovného štátu začali hrnúť až po tom, ako jej krásy obdivovali počas trikrát trojhodinového putovania Froda a spol. v trilógii Petera Jacksona. Aj oficiálna stránka krajiny ponúka zoznam miest, ktoré sa objavili vo filme spolu s návodom, ako sa na miesta dostať. Turisti tam chodia a vôbec im neprekáža, že niekde sa dá dostať iba helikoptérou.

Načítavam video...

2. Bruggy – V Brugách

Hoci stredoveké mesto v Belgicku má jedinečné čaro, väčšina turistov sa v ňom zastavila len preto, že je iba 90 km od Bruselu. Od roku 2008 je však mestečko, na ktorého prehliadku vám stačí pár hodín, turisticky veľmi vyhľadávané. Miestne agentúry ponúkajú prehliadky miest, ktoré sa objavili vo filme s Collinom Farellom. Väčšina návštevníkov po prehliadke nesúhlasí s Collinom, ktorý vo filme viackrát Bruggy nazval „fókin“ a skôr ich hodnotia ako „ósam“.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

3. Ko Phi Phi Leh – Pláž

Jeden z thajských ostrovov sa stal turistickým rajom na zemi až po tom, čo sa na bielom piesku pláže Maya Bay vyvaľoval Leonardo DiCaprio vo filme Pláž. Hoci na pláž ostrova sa od roku 2000 hrnie oveľa viac turistov, domáci nadšení nie sú. A to najmä preto, že pred nakrúcaním pláž neuchránili pred nájazdom buldozérov, ktoré z nej mali urobiť ešte väčší raj na zemi než bol predtým. Výsledkom úprav bolo narušenie miestneho ekosystému a davy dovolenkujúcich filmových fanúšikov.

Načítavam video...

4. Savannah – Forrest Gump

Z mesta Savannah v štáte Georgia sa stala turistická diera už v roku 1994, teda po tom, čo Tom Hanks v špinavých najkách sedel na lavičke autobusovej zastávky a hovoril životné múdrosti. Aby fanúšikovia Forresta Gumpa nemuseli blúdiť po celom meste a pre jednu fotku skúmať všetky lavičky, miestne historické múzeum ju umiestnilo do svojej expozície. Park, pred ktorým sa lavička nachádzala je však ešte stále veľmi navštevovaným miestom.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

5. Slum Dharavi, Bombaj – Milionár z chatrče

Skvelým marketingom pre cestovné kancelárie ponúkajúce zájazdy a prehliadky slumov v rôznych kútoch sveta bol oscarový film Dannyho Boyla Milionár z chatrče. V roku 2009 začali turisti vyhľadávať slum Dharavi v Bombaji, ktorý film inšpiroval. Len pár mesiacov po tom, ako film získal niekoľko cien filmovej akadémie, vzrástol počet turistov tejto nelichotivej časti indického Bombaja o 25 %.

Načítavam video...

6. Osvienčim – Schindlerov zoznam

Nedá sa povedať, že by boli koncentračné tábory neznáme predtým než Steven Spielberg v roku 1993 natočil Schindlerov zoznam. Dej filmu odohrávajúci sa v poľskom Krakove aj priestoroch koncentračného tábora Osvienčim však inšpiroval mnohých, najmä mimoeurópskych turistov, aby navštívili nielen Osvienčim, ale aj ďalšie miesta v Poľsku. TripAdvisor odporúča niekoľko destinácii, ktoré v rámci „Schindler’s list tour“ treba navštíviť.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

7. Burkittsville – Záhada Blair Witch

Načítavam video...

Viete kde je Burkittsville? To tuší málokto a ak si ho náhodou aj niekto vyhľadá, tak je to iba kvôli jedinému – aby sa pozrel na miesto z úspešného hororu Záhada Blair Witch. V mestečku v americkom štáte Maryland žije len asi 150 obyvateľov, no pravidelne ho navštevuje oveľa viac turistov. Krátko po uvedení filmu v roku 1999 sa do miestnych lesov hnali davy fanúšikov, ktorí chceli nájsť skutočné miesto, kde sa „to“ všetko naozaj stalo. Tým rozumnejším stačilo iba postaviť sa pred tabuľku Burkittsville pred mestečkom a odfotiť sa.

8. Oravský hrad – Upír Nosferatu

Škoda, že Upíra Nosferatu natočil Friedrich Murnau na Oravskom zámku už v roku 1922. Ak by podobne úspešný a jedinečný film natočili na Orave o dosť neskôr, možno by z neho bol nový hrad Bran. Každopádne, vďaka temnému príbehu grófa Orloka sa Oravský zámok stal známym aj vo svete a aj dnes naň zablúdia nadšenci zo zahraničia. Americká punkrocková kapela Blitzkid, ktorá má grófa Orloka v logu prišla na Slovensko koncertovať iba preto, aby si mohla pozrieť zámok z nemeckého nemého filmu. Na hrade sa pravidelne usporadúvajú aj rôzne akcie inšpirované upírmi, ktoré prítomnosť zámku v kultovom horore pripomínajú.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Autor:  Viktória Mirvajová
 


 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu