1. Pexeso pre nevidiacich
Nitrianska dizajnérka Nikoleta Čeligová vytvorila pexeso primárne určené pre nevidiacich, no zahrať si ho môžu aj vidiaci. Pexeso pozostáva zo 16-tich rôznych materiálov. Hráči hľadajú pomocou hmatu zhodné dvojice a počas hry si tak rozvíjajú priestorovú orientáciu i hmatovú pamäť. Pexeso umožňuje vidiacim deťom nazrieť do sveta nevidiacich a tak lepšie pochopiť ich svet.

2. Dom na polceste pre rodiny v núdzi
Nezisková organizácia Anima prevádzkuje Dom na polceste, kde pomáha rodinám, ktoré sa ocitli v kríze alebo ohrození a sú závislé na pomoci. Cieľom Domu na polceste je pomôcť rodinám prekonať krízu a osamostatniť sa. Pracovníci z Animy to chcú dosiahnuť i pomocou montessori pedagogiky. Rozhodli sa preto zriadiť Montedom, v ktorom sa budú s využitím montessori venovať deťom zo štandardných rodín a svoje skúsenosti prenesú do prostredia detí z krízových rodín.

3. Práčovňa pre odchovankyne detského domova
Nezisková organizácia Relevant sa už niekoľko rokov venuje mladým dospelým dievčatám po odchode z detského domova. Prevádzkuje Dom na polceste, v ktorom sa dievčatá pripravujú na samostatný život. Pre lepšiu integráciu dievčat do pracovného života, zriaďuje Relevant práčovňu, v ktorej ich zverenkyne získajú prvé pracovné návyky, skúsenosti a prípravu na budúce zamestnanie. Dievčatá si budú schopné zarobiť svoje prvé peniaze a získajú tak vieru v samé seba a väčšiu nádej do budúcna.

4. Vzdelávanie budúcich čestných a hodnotových ľudí pre verejnú správu
Nezisková organizácia Youth Politics Education (YPE) sa usiluje o to, aby veci verejné boli spravované hodnotovo založenými ľuďmi. Svoje poslanie sa snaží naplniť prostredníctvom uceleného vzdelávacieho programu, ktorý sa zameriava na témy týkajúce sa verejnej správy a politiky. Študentom tiež sprostredkováva stáže vo verejných inštitúciách a organizáciách zaoberajúcich sa verejným dianím. YPE chcú, aby morálka a hodnoty hrali v roli budúcich politikov a zamestnancov verejného sektora väčšiu dôležitosť.

5. Ochrana prirodzeného genofondu Bielych Karpát
Zánik starých ovocných odrôd, nespracovávanie lokálneho ovocia, znižovanie biodiverzity krajiny - to sú problémy, ktoré trápia zakladateľov občianskeho združenia Pre Prírodu, ktoré pôsobí v Trenčianskom kraji. Rozhodli sa, že si zriadia muštáreň, v ktorej budú spracovávať nadbytočné ovocie a mušt ponúkať miestnym odberateľom a zákazníkom. Staré miestne a krajové odrody ovocných stromov tak nájdu svoje využitie a uniknú pred zánikom.

6. Dizajnérske veci z odpadu
Dana Vlčková je dizajnérka, ktorá sa venuje tvorbe dizajnových produktov z recyklovateľných odpadových materiálov – tzv. recyart. Prostredníctvom svojich kurzov chce podnietiť v ľuďoch kreativitu a záujem o životný štýl, ktorý je ohľaduplný k životnému prostrediu. Práve krásne predmety vyrobené z „odpadu“ vedia motivovať k lepšiemu zaobchádzaniu so životným prostredím.

Pošlite tento článok priateľom, aby sa aj oni dozvedeli o skvelých veciach, ktoré robia títo ľudia.
Viac o práci Nadácie Provida a jednotlivých projektoch nájdete na tomto linku. Program bol financovaný nadáciou UniCredit Foundation.
Autor: Peter Nagy